INFO


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE O VEGETARIÁNSTVE


Vegetariánstvo - je životný štýl, ktorého základom je prijímanie bezmäsitej stravy.

Mnoho vegetariánov sa taktiež zameriava na starostlivosť o zdravie a výživu, často v spojení s nefajčením, pohybom, telesnou hygienou a psychohygienou. Vegetariánstvo kombinuje životosprávu aj úctu k zvieratám a ich právam.

Živočíšne produkty, ktoré vegetariánstvo definuje sú všetky druhy mäsa, vrátane rýb a hydiny a aj ostatné produkty zo živočíchov, čiže mlieko, vajcia aj med. Ak by sme mali presne definovať pojmy - vzhľadom na rôznorodé preferencie ľudí vznikli viaceré druhy vegetariánstva:


Lakto-ovo vegetariánstvo -(teda všeobecne vegetariánstvo) - nekonzumujú žiadne mäso, konzumujú mliečne výrobky, vajcia aj med
Lakto vegetariánstvo - nekonzumujú žiadne mäso a vajcia, konzumujú mliečne výrobky a med
Ovo vegetariánstvo - nekonzumujú mäso ani žiadne mliečne výrobky. Nič s obsahom mliečnych bielkovín ako napr. laktóza, kazeín.  Do tejto skupiny sa radia vegetariáni s intoleranciou na laktózu, čo je dnes veľmi často vyskytujúci sa problém. Konzumujú vajcia a med.
Vegánstvo - vegáni nejedia žiadnu živočíšnu stravu a produkty obsahujúce živočíšne zložky, teda ani mlieko, syry, jogurty, vajcia, med. 

Súčasťou vegetariánskeho, resp. vegánskeho stravovania je niekedy prísna disciplína a sledovanie zloženia výrobkov, nakoľko mnoho výrobkov v sebe obsahuje živočíšne produkty (napríklad želatína, syridlo) alebo mliečne zložky (kazeín, mliečne bielkoviny).

DôVODY

Ľudia sa riadia vegetariánstvom z rôznych dôvodov:


Zdravie: je vedecky preukázané, že obmedzená alebo úplná absencia mäsitej stravy znižuje riziko ochorenia rakovinou, znižuje riziko obezity, vysokého krvného tlaku, srdcového infarktu, mŕtvice, vysokého cholesterolu a diabetes.

Etika: etika a filozofia životného štýlu vegetariánov znamená hlavne prejav sympatií a spolupatričnosti so zvieratami s ohľadom na ich práva. Preto sú vegetariáni presvedčení, že nemajú žiadne právo zabíjať a konzumovať zvieratá.

Environmentalistika: konzumovanie živočíšnych produktov a chov zvierat má za následky obrovské znečistenie a s ním spojené ekologické problémy. Veľký dopyt po zvieracích produktoch má za príčinu zvyšovanie ich chovu. Pre zvieratá sa vytvárajú plochy, väčšinou na úkor lesa, ktoré sa znečisťujú a podliehajú erózií. Taktiež sa veľká časť pestovaných potravín používa na vykrmovanie zvierat na úkor ľudí.


Vierovyznanie, duchovné presvedčenie: zväčša sa jedná o Budhizmus, Hinduizmu, Džinizmus, Rastafari a Medzinárodná spoločnosť pre Krišnovo vedomie. Aj kresťanstvo, judaizmus a islam majú vo svojej viere aspoň zmienku o bezmäsitej strave.

Všetci vegetariáni často vystupujú proti používaniu živočíšnych produktov ako koža, kožušina, vlna, perie a produktov testovaných na zvieratách.


PRECHOD K VEGETARIÁNSTVU

Mnoho ľudí sa vegetariánmi stane okamžite, keď nadobudnú presvedčenie z vyššie spomínaných dôvodov. Zo dňa na deň prestanú jesť mäso. Niektorí sú vegetariáni od malička. :) Iní sa k zmene dopracujú postupne. Ak chcete, ale nedokážete sa vzdať mäsa ihneď, skúste to postupným znižovaním "mäsitých dní" počas týždňa v jedálničku. Ďalším spôsobom je postupné vylučovanie druhov mäsa, teda najprv bravčové a hovädzie, potom hydinu a nakoniec ryby. Mäso kupujte aspoň od lokálnych a regionálnych producentov (alebo z dvora), prípadne z eko-poľnohospodárstva. Viete, čo jete a zvieratá v týchto podmienkach majú dôstojnejší život.
Urobte tak, ako je to pre Vás najlepšie. Aj jedno vegetariánske jedlo denne znamená významnú zmenu pre Vás aj pre našu planétu. 


VEGETARIÁNSKA VÝŽIVA

Vegetariánstvo je životný štýl a nie je to iba obyčajná ovocná či zeleninová diéta. Je štúdiom a výskumami preukázané, že vegetariánska strava obsahuje všetku potrebnú výživu. Kľúčom k zdravej vegetariánskej strave je rozmanitosť a pestrosť jedál, ktoré by sa mali skladať zo strukovín, celozrnných obilnín, ovocia, zeleniny, orechov, semien a sóje. Najdôležitejšie je, aby strava obsahovala dostatok proteínov, železa, vápnika, zinku, vitamínu B12 a omega 3 mastných kyselín.

Proteíny: sa z rastlinnej potravy vstrebávajú do tela ľahšie ako zo živočíšnej. Sú obsiahnuté v sóji, strukovinách, obilninách, zemiakoch a orechoch.

Železo: vstrebateľnosť z rastlinnej potravy je síce o čosi nižšia ako zo živočíšnej, ale výskyt železa v rastlinnej potrave je vyšší. Vitamín C zvyšuje jeho vstrebateľnosť. Železo nájdeme v pšene, maku, lieskovcoch, pistáciach, tekvicových a slnečnicových semenách, repe, špenáte (varenom), šošovici (varenej), sušených marhulách a ovsených vločkách.

Vápnik: jediným zdrojom kalcia nie je iba mlieko, ako nám to neustále trvdia reklamné kampane mliekárenského priemyslu. Zdrojom vápnika sú sójové bôby, sezam, kel, kapusta, brokolica a petržlen a výrobky doplnené kalciom napríklad sójove mlieko s kalciom.

Zinok: sója, tofu, strukoviny, celozrnné výrobky a sezamové semená.

Vitamín B12:  kontroverzný vitamín B12, o ktorom sa veľa dočítame, že je obsiahnutý iba v živočíšnej potrave. Vegetariáni konzumujúci mliečne výrobky a vajcia prijímajú B12 z týchto zdrojov. U vegánov je treba sledovať jeho dopĺňanie do organizmu dôslednejšie. Nachádza sa v obilných klíčkoch, morských riasach, sladkovodných riasach chlorela a spirulina, prírodne vyrobenej sójovej omáčke (napr. Tamari), a v kvasených uhorkách.

Omega 3 mastné kyseliny: v živočíšnej potrave sú obsiahnuté najmä v rybách, rastlinným zdrojom sú hlavne ľanové semienka, olej z ľanových semien, tofu, sójové bôby a vlašské orechy.


DETI A VEGETARIÁNSTVO

Odporúča sa , aby bol dodržaný prísun kalórií a bielkovín na podporu rastu a prísun spoľahlivých zdrojov kľúčových živín  ako železo, vápnik, zinok, vitamín D a vitamín B12. Do troch rokov sa neodporúča zavádzať čisto vegánsku stravu, čiže strava by mala obsahovať mliečne produkty.


VEDELI STE, ŽE TÍTO ĽUDIA BOLI A SÚ VEGETARIÁNI?

Aristoteles, Platón, Leonardo Da Vinci, George Bernard Shaw, Mahathma Gandhi, Albert Einstein...
Janet Jackson, Clara Barton, Paul McCartney.


Ďaľšie spôsoby alternatívneho stravovania:


Vitariánstvo - akceptuje iba jedlo vegánske, ktoré nie je varené pri vysokej teplote. Vitariáni sú presvedčení, že varenie ničí enzýmy a vitamíny a výživnú časť plodiny.

Frutariánstvo - títo nadšenci konzumujú iba ovocie, orechy a semená, žiadnu zeleninu, obilniny a živočíšne produkty. Pri zbere plodov sa rastline nesmie ublížiť a zbierajú sa iba zrelé plody.



prečítajte si ďalej:
VEGETARIÁNSTVO FAKTY  http://vegetarian-sk.blogspot.com/2011/11/vegetarianstvo-fakty.html